Krajský přebor mládeže v Malenovicích

Dobrý den vážení rodiče, dobrý den chlapci a děvčata, včerejší den s datumem 27.ledna 2024 bude navždy spojen s výjimečným úspěchem mladých šachistů našeho oddílu ŠK Sulimov. V konkurenci 14 oddílů zlínského kraje se včera hrálo ve Zlíně - Malenovicích 1. - 4. kolo Krajského přeboru mládeže v šachu. Soutěž se bude dohrávat 5. - 7. kolem 2.března ve Vsetíně. V soutěži máme dva týmy, ŠK Sulimov "A" a ŠK Sulimov "B". Všichni chlapci a děvčata, kteří včera ve Zlíně hráli podali vynikající výkon. Naše družstvo ŠK Sulimov "A" je po 4.kole na 1.místě této soutěže, když vyhrálo přesvědčivě všechny zápasy a porazilo postupně ŠK Zlín - Malenovice 4 : 1. ŠK Staré Město "E" 5 : 0, T.J. Sokol Ústí 4 : 1 a ŠK Staré Město "D" 3,5 : 1.5. Naše "áčko" reprezentovali: Andrij Leonovec, Radek Šudřich, Maxmilián Lukesz, Šimon Drábek, Adam Tučapec a Pavlína Škrabolová. Náš tým byl v turnaji nasazen na 4.místě, ale podařilo se mu ve 3.kole porazit 2.nasazený tým soutěže T.J. Sokol Ústí a ve 4.kole naši šachisté porazili i 1.nasazený tým. Zní to neuvěřitelně, ale tyto výsledky hodně napověděly o tom, že náš tým má reálné šance na postup do 1.ligy mládeže.

Dařilo se i našemu "béčku", který nastoupilo ve složení: Adam Lednický, Martin Vrána, Jirka Hýža, Dominik Šudřich, Šárka Kyjovská a Petr Novotný. Po 4. kole je naše "béčko" na vynikajícím 6.místě v konkurenci 14 týmů kraje. Dole vám posílám odkaz, kde můžete vyhledat podobné výsledky celé soutěže. Na závěr chci říci, že šance na postup do 1.ligy mládeže je velmi vysoká, silné soupeře máme za sebou a postoupit můžeme i v případě, že jeden zápas prohrajeme. Děkuji všem chlapcům a děvčatům za vynikající výsledky a také děkuji všem rodičům za pomoc s dopravou. Za 14 dnů se hraje Krajský přebor družstev mladších žáků v šachu také ve Zlíně - Malenovicích a i v tomto případě, máme velkou šanci přebor vyhrát a postoupit na Mistrovství republiky, stejně jako v roce minulém. Zachovejte i nadále přízeň naší oblíbené královské hře!

Jan Štefek

2. turnaj Grand Prix Zlínského kraje, Malenovice 13. ledna 2024

2. turnaje Grand Prix Zlínského kraje v Malenovicích se zúčastnilo celkem 123 chlapců a děvčat. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 7 kol, s tempem 15 minut na partii, s přídavkem 5 vteřin na každý tah. Šachisté hráli ve věkových kategoriích do 10 let, do 12 let a do 14 let. Děvčata hrála společně s chlapci, hodnoceni pak byli samostatně chlapci a děvčata.

Náš šachový oddíl ŠK Sulimov reprezentovalo 22 hráčů, z toho bylo 19 chlapců a 3 děvčata. Konečně se splnilo moje přání a z turnaje si odvezli medaile nejen děvčata, ale tentokrát i chlapci.

Ve věkové kategorii do 10 let, si odvezla bronzovou medaili Nina Slavíková, ziskem 4 bodů ze sedmi partií. Šárka Kyjovská měla také k medaili blízko, ale nakonec skončila na 4. místě ziskem 3,5 bodu. Velmi dobře hráli chlapci, Míša Kurinnyi se umístil na 4. – 5. místě ziskem 5 bodů, stejný počet bodů uhrál i Jakub Kadlík, který se umístil v celkovém pořadí na vynikajícím 7. místě v konkurenci 46 šachistů. Dobře hráli Ondra Jurkovič, a Arnošt Buček, oba hráči uhráli 4 body. V této kategorii poprvé za oddíl nastoupili Daniel Piska a Lev Osovskyi, také jim patří pochvala.

Ve věkové kategorii do 12 let jsme měli v soutěži jenom chlapce, ale právě tady se zrodilo velké překvapení. Náš hráč Šimon Drábek se umístil na fantastickém 2. místě ziskem 6 bodů ze sedmi partií a domů si odvezl zaslouženě stříbrnou medaili. Když zvážíme fakt, že na 1. místě se umístil Bedrnikov Tsyren, hráč šachového klubu Lokomotiva Brno, pak Šimon Drábek byl na turnaji nejlepším hráčem zlínského kraje a zapíše si za tento turnaj do hodnocení seriálu turnajů Grand Prix maximální počet 20 bodů!!! To je paráda. V této kategorii překvapili i Petr Novotný, který uhrál 5 bodů a umístil se v absolutním pořadí na 8. místě, 4 body uhrál i Honza Brtník a Ondra Štěpánek. 3,5 získali na turnaji ještě Pavel Dubina a Alex Bradáč.

Ve věkové kategorii do 14 let hráli za náš oddíl 3 chlapci a 1 dívka. Konečně se našim chlapcům podařilo udělat skvělý výsledek, když Adam Tučapec, který hrál za náš oddíl vůbec první turnaj, se umístil v silné konkurenci na úžasném 3. místě a získal bronzovou medaili. Naposledy se v této kategorii prosadil Andrij Leonovec. Adam v turnaji porazil mimo jiné Alisu Levchenko, hráčku Lokomotivy Brno, která je Mistryní Moravy a Slezska v kategorii do 14 let. Adam za sebou nechal opravdu silné hráče. Naše šachistka Pavlínka Škrabolová

získala stříbrnou medaili právě za jmenovanou hráčkou Alisou Levchenko a zde také můžeme říci, že Pavla byla nejlepší hráčkou zlínského kraje.

Co říci na závěr, turnaj byl pro nás mimořádně úspěšný, odvezli jsme si 4 medaile a potěšil mimořádný úspěch Šimona Drábka a Adama Tučapce. Jejich výkon je příslibem, že máme velkou šanci být úspěšní na Krajském přeboru družstev starších žáků, kde patříme mezi favority soutěže. Pokud soutěž vyhrajeme, postoupíme do 1. ligy mládeže a i 2. místo za určitých okolností nám zajistí postup do 1. ligy mládeže.

Děkuji všem chlapcům a děvčatům za vzornou reprezentaci oddílu a všem rodičům děkuji za spolupráci při dopravě šachistů na tento turnaj. Právě spolupráce s vámi rodiči je příkladná a já jsem velmi rád, že si tímto způsobem navzájem pomáháme. Brzy se budou hrát další turnaje, o kterých vás budu včas informovat, přeji vám všem hodně chuti do šachového studia, držte se hesla: „Štěstí přeje připraveným“.

Jan Štefek.

Šachový turnaj „Vyškovská rošáda“ Vyškov 6. ledna 2024

Celkem 148 chlapců a děvčat se zúčastnilo 6. ledna 2024 18. ročníku „Vyškovské rošády“, šachového turnaje ve Vyškově. Tento turnaj je obdobou našich turnajů Grand Prix Zlínského kraje.

Turnaj se hrál ve dvou skupinách, ve skupině „A“ hrálo 89 šachistů ve věkové kategorii do 14 let a ve věkové kategorii do 12 let. Hrálo se jako obvykle švýcarským systémem na 7 kol, s hracím tempem 2 x 15 minut, s přídavkem 5 vteřin na každý tah. Chlapci a děvčata hráli společně, hodnoceni pak byli samostatně.

Náš oddíl reprezentovali ve věkové kategorii do 12 let Šimon Drábek, Pavel Nachlinger a Jakub Slíva. Poměrně dobře hrál Šimon Drábek, který se umístil v absolutním pořadí na 38. místě ziskem 4 bodů.

Ve věkové kategorii do 14 let hrál velmi dobře náš hráč, Adam Tučapec, který uhrál 4,5 bodu ze sedmi partií a v absolutním pořadí se umístil na velmi pěkném 18. místě. Adam v turnaji porážel velmi silné šachisty a navázal tak na velmi pěkný výkon z 1. turnaje Grand Prix v Bezměrově.

Ve skupině „B“ hrálo 59 šachistů s datem narození v roce 2014 a hráči mladší. Hrálo se stejným systémem jako ve skupině „A“, hodnoceny byly po turnaji zvlášť věkové kategorie do 8 let a do 10 let.

Ve věkové kategorii do 10 let hrála na turnaji Šárka Kyjovská, Matěj Drábek a Ondra Jurkovič. Vítězkou kategorie dívek do 10 let se stala stejně jako v roce minulém, Šárka Kyjovská, která podala na turnaji mimořádně pěkný výkon, když uhrála 5 bodů ze sedmi partií. Prohrála pouze jednu partii a to v posledním kole. Šárka se umístila v absolutním pořadí na 7. místě z 59 šachistů. Šárka si odváží z turnaje zlatou medaili, diplom a věcnou cenu. Velmi dobře hrál Matěj Drábek, který uhrál také 4,5 bodu ze sedmi partií. Pěkné 3 body ze sedmi partií uhrál i Ondra Jurkovič.

V kategorii do 8 let hrála Nina Slavíková, která ziskem 4,5 bodů ze sedmi partií obsadila mezi děvčaty velmi pěkné 3. místo a z turnaje si tak odvezla bronzovou medaili, diplom a věcnou cenu.

Všichni chlapci i děvčata si z tohoto turnaje odnesli věcné ceny a předpokládám, že i cenné šachové zkušenosti. Děkuji za vzornou reprezentaci všem chlapcům a děvčatům. Rodičům děkuji za pomoc s dopravou a za péči, kterou svým dětem během turnaje věnovali. Věřím tomu, že se zúčastníte dalšího turnaje, který se hraje za týden ve Zlíně – Malenovicích. Podrobné výsledky z turnaje „Vyškovská rošáda“, můžete vidět po kliknutí na odkazy, které vám posílám.

Jan Štefek

https://chess-results.com/tnr871491.aspx?lan=5&art=4

https://chess-results.com/tnr871492.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES

Šachový turnaj „O brankovického krále“ 25. listopadu 2023

25. listopadu 2023 se hrál v Brankovicích na okrese Vyškov, 1. turnaj Grand Prix Jihomoravského kraje v šachu. Tento turnaj hrálo celkem 106 šachistů, převážně z jihomoravského kraje. Náš oddíl reprezentovala 3 děvčata a 6 chlapců. Stejně jako v roce 2022 byli naši mladí šachisté úspěšní. Turnaj se hrál podobně jako v našem kraji v kategoriích do 10 let, do 12 let a do 14 let. V kategorii do 10 let se hodnotili samostatně ještě šachisté do 8 let. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, s tempem 15 minut na partii a s přídavkem 5 vteřin na každý tah.

V kategorii dívek do 8 let se stala vítězkou Nina Slavíková, která uhrála ze sedmi partií 4,5 bodu, hrála celý turnaj opravdu skvěle a byla i nejlepší hráčkou v kategorii do 10 let. Nina zopakovala svůj výkon z loňského roku, kdy také vyhrála v kategorii dívek do 8 let a do 10 let a jen potvrdila, že je silnou hráčkou ve své věkové kategorii.

V kategorii do 10 let skončila na fantastickém 2. místě další naše šachistka, Šárka Kyjovská, která uhrála v turnaji 4 body. V kategorii chlapců do 10 let, hráli na turnaji ještě Matěj Drábek a Arnošt Buček, oba uhráli 3 body ze sedmi partií, jejich výsledek je také velmi dobrý.

V kategorii do 12 let velmi překvapil svým výkonem náš šachista Šimon Drábek, který uhrál 4,5 bodu a na turnaji porážel i velmi silné hráče. Šimon se umístil mezi chlapci na velmi pěkném 7. místě. V této věkové kategorii hráli ještě další 2 naši šachisté, Pavel Dubina uhrál 3 body a Pavel Nachlinger 2 body. Oba chlapci hrají šachové turnaje první sezónu a získávají tak cenné šachové zkušenosti.

V kategorii dívek do 14 let hrála turnaj skvěle Pavlína Škrabolová, která uhrála v silné konkurenci 3,5 bodu a její výkon je tak velmi dobrý. V kategorii chlapců do 14 let hrál za náš oddíl další nadějný šachista Nathanael Šumbera, který uhrál na turnaji 2,5 bodu.

Všichni šachisté dostali na turnaji pěkné ceny, nejlepší šachisté pak diplomy a keramické figurky „brankovického krále“. Všem našim šachistů děkuji za skvělou reprezentaci našeho oddílu. Děkuji také všem rodičům za pomoc s dopravou šachistů na tento turnaj, především pak paní Kyjovské. Více informací k uvedenému turnaji najdete na odkazech dole:

https://chess-results.com/tnr830196.aspx?lan=5&art=4

https://chess-results.com/tnr830195.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES

Jan Štefek

Děvčata

Turnaj mládeže v Bezměrově

V Bezměrově se hrál 18. listopadu 1. turnaj Grand Prix Zlínského kraje v šachu. Mladí šachisté hráli jako obvykle v kategoriích do 10 let, do 12 let a do 14 let. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, s tempem 15 minut na partii a s přídavkem 5 vteřin na každý tah. Chlapci a děvčata hráli společně v jednotlivých věkových kategoriích, hodnoceni pak byli podle výsledku samostatně chlapci a děvčata. Tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 92 šachistů z celého kraje, náš oddíl měl na turnaji největší zastoupení, ŠK Sulimov reprezentovalo 22 šachistů, z toho 4 děvčata. Na turnaji jsme byli mimořádně úspěšní, získali jsme 4 medaile.

V kategorii do 10 let hrálo 33 šachistů, náš oddíl reprezentovalo 7 chlapců a 2 děvčata. Stříbrnou medaili mezi dívkami získala naše Šárka Kyjovská, která uhrála 4 body a na velmi pěkném 3. místě mezi děvčaty skončila Nina Slavíková, která uhrála 3,5 bodu a vybojovala si tak bronzovou medaili. Nejlepší z našich chlapců v této kategorii byl Arnošt Buček, který uhrál 4 body a umístil se v absolutním pořadí na velmi pěkném 8. místě. Svým výkonem potěšil i Ondra Jurkovič, který uhrál také překvapivě 4 body, stejně jako Míša Kurinnyi. Pěkně hráli i Sebastian Mohaupt a Matěj Drábek, oba chlapci uhráli 3,5 bodu. Náš oddíl reprezentovali také dva naši šachoví nováčci, konkrétně Tobiáš Navrátil a Vojta Buček, oba chlapci uhráli 1,5 bodu. Nutno dodat, že Vojtíšek chodí ještě do mateřské školky a také Tobiáš je prvňáček a hrál vůbec svůj první šachový turnaj.

V kategorii do 12 let hrálo 29 šachistů a mezi nimi bylo 7 našich chlapců. Nejlepší z těchto chlapců byl Šimon Drábek, který se umístil ziskem 4,5 bodu na velmi pěkném 8. místě v absolutním pořadí a mezi chlapci pak na 6. místě. Honza Brtník uhrál 3,5 bodu, stejně jako Petr Novotný. Výsledek Petra Novotného je velmi dobrý. 3 body získali Filip Sukovitý, Pavel Dubina a Alexandr Bradáč. Pavlík Nachlinger je dalším novým členem našeho oddílu, hrál první šachový turnaj a uhrál 2 body.

V kategorii do 14 let hrálo 30 šachistů a mezi nimi čtyři naši chlapci a dvě naše děvčata. A byla to opět dvě naše děvčata, která si z turnaje odvezla medaile.  Vítězkou v kategorii dívek se stala Anetka Zdráhalová, která na turnaji uhrála 3,5 bodu a získala tak zlatou medaili. I stříbrný stupínek patřil našim děvčatům, Pavlínce Škrabolové stačily 3 body k zisku stříbrné medaile. Velmi překvapil svým výkonem Nathanael Šumbera, který uhrál 4 body a byl v absolutním pořadí na velmi pěkném 12. místě. Daniel Baček uhrál 3 body, Václav Zdráhal 2,5 bodu a František Kujal 2 body.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim mladým šachistům, byli jste skvělí a mnozí jste svým výkonem hodně překvapili. Děkuji také všem rodičům, kteří dělali našim šachistům doprovod a byli tak svědky krásných šachových okamžiků. Tento pěkný a zdařilý šachový turnaj nám bude připomínat a společná fotografie, kterou jsme si po skončení turnaje před Kulturním domem v Bezměrově pořídili. Budu moc rád, když se na dalších turnajích Grand Prix Zlínského kraje sejdeme v podobné sestavě jako v Bezměrově. Věnujte šachové hře více pozornosti a především času, vždyť ne nadarmo se o této hře říká: „Šachy jsou nejlepší gymnastikou mozku“. Těším se na další šachová setkání

Jan Štefek, trenér mládeže ŠK Sulimov

foto

Subscribe to Mládež